Čistá podlaha: Jak vybrat vhodný vysavač do domácnosti?

Když jde o úklid, vysávání je jednou ze základních složek činnosti, která pomáhá udržet náš domov krásnější a čistší.

Z nutnosti se mnozí občas přikloní k rychlému řešení ve formě zametání, sami jste se však možná přesvědčili, že to nestačí. Zejména když máte v místnostech koberce.

Jak vybrat vhodný typ vysavače
Aby vysávání přinášelo ideální výsledek, cesta k úspěchu začíná již při koupi vysavače. Na trhu dnes lze nalézt množství různých druhů a v mnoha domácnostech se uchytí více než jeden typ vysavače.

Robotický vysavač
Zatímco klasický větší vysavač poslouží k velkému úklidu, při každodenních činnostech a různých malých nehodách oceníme šikovnost malých kompaktních ručních vysavačů, všestrannost tyčových vysavačů nebo pravidelnou očistu podlahy s pomocí robotických vysavačů, které šetří čas a pracují, dokud se my věnujeme jiným činnostem.

Při koupi vysavače je tedy důležité si rozmyslet, co budete od svého pomocníka potřebovat – vysávat suchou nebo mokrou špínu, parkety, koberce. Zda máte doma zvířata, jestli je pro vás důležitý vysoký výkon nebo především tichý provoz.

„Klíčem k perfektnímu výkonu je v každém případě optimální proudění vzduchu. Je to totiž právě proud vzduchu, který z povrchů sbírá prach a drobné nečistoty. Proto je důležitý kvalitní motor,“ radí Marián Haluza z firmy, která se zabývá prodejem vysavačů.

Podle odborníka jsou stále nejvyhledávanějšími typy klasické vysavače vhodné pro úklid celé domácnosti, ať už jsou s sáčky nebo bez nich. Stále oblíbenější jsou také univerzálnější typy, které dokáží vysát suchou i mokrou špínu nebo tyčové vysavače, které máte okamžitě po ruce.

Obyčejný přístroj jako je vysavač může pořádně zatížit nejen zdraví, ale také peněženku. Proto se vždy dívejte také na jeho spotřebu, funkčnost a vybavenost.

V případě velkých bytů a domů jsou vhodnější vysavače s větším objemem prachového sáčku, abychom jej nemuseli příliš často vyměňovat.

U tvrdých podlah určitě oceníte přístroj, který má v základní výbavě parketovou podlahovou hubici. Při výběru vysavače si však všímejte jeho filtru. Do popředí přicházejí HEPA filtry, které jsou kvalitnější.

„Odpadává nutnost pravidelné výměny sáčků, zaručují perfektní sací výkon a odstraňují alergeny. Stačí je pravidelně kontrolovat a v případě potřeby promýt vodou,“ říká odborník.

Speciální požadavky
Některé domácnosti mají na vysávání vyšší požadavky. Zejména když mají doma malé děti nebo zvířata.

„Se zvířecími chlupy si poradí přístroje se speciálními hubicemi, které odstraní srst, vlákna i prach. Navíc je vhodné, když mají i systém, který si poradí s nepříjemnými pachy v ovzduší,“ říká Marián Haluza.

Ideální jsou vysavače s turbokartáčem na vyčesávání chlupů. Kromě takových specifických vlastností by měl mít každý vysavač již v základní výbavě štěrbinovou hubici, hubici na čalouněný nábytek a kartáč na nábytek nebo závěsy. V praxi se však mnozí přesvědčíme, že je ideální vlastnit alespoň dva druhy vysavačů. Velký klasický vysavač není vždy po ruce.

„Na základě vlastní zkušenosti bych doporučil tyto kombinace: klasický vysavač pro hlavní úklid a tyčový pro rychlý každodenní úklid drobků či špíny kolem dveří. Taková kombinace se sejde v domácnosti s dětmi i zvířaty.“

Discover

Sponsor

Latest

Čtyři jednoduché postupy, jak poskládat ubrousky na vánoční stůl

Postup na plochý vánoční stromekPřehledný fotopostup vás krok za krokem přivede k pěknému stromku, který zkrášlí sváteční stůl. Jak...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat...

Má vaše tělo dostatek vitaminu D? Jeho přítomnost je důležitou ochranou vůči chorobám, včetně korony

Ještě donedávna vitamín D nikdo velmi neřešil. Bral se jako důležitý nanejvýš pro kosti. Dnes se však zjišťuje, že souvisí s řadou...

Kateřina navrhuje boty, které obouvá i prezidentka: Její lodičky se staly ikonickými

Jak jste se dostali k navrhování bot? Bylo to rozhodnutí, opustit pracovní jistotu a skočit do neznáma náročné?Už od střední školy mě...

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s...