Kdy je třeba na zasklení balkonu stavební povolení?

Jaká pravidla platí při zasklení balkonu? Kdy stačí ohlášení a kdy potřebujete stavební povolení? Vysvětluje MÁRIA HALAŠKOVÁ, mluvčí Místní úřadu Bratislava-Petržalka.

Kdy stačí plánované zasklení balkonu nebo lodžie jen ohlásit stavebnímu úřadu?

Zasklívání balkonu na ohlášení je dostačující v případě osazení lehké konstrukce, která podstatně nemění vzhled bytového domu a účel užívání balkonu.

Stavební povolení se vyžaduje v případě uzavření prostoru balkonu okny, která podstatně změní vzhled bytového domu. Například balkon se tímto uzavřením přičlení k prostoru kuchyně, respektive pokoje, čímž dochází ke změně způsobu jeho předchozího užívání.

Kolik trvá celý proces – od podání ohlášení až po souhlasné stanovisko stavebního úřadu?

Je-li podání kompletní, ohlášení stavebnímu úřadu řeší stavební úřad ve lhůtě do 30 dnů od podání.

Jaké hrozí pokuty, kdyby si člověk zasklil balkon bez ohlášení?

Pokud stavebník provede stavební úpravu bez ohlášení stavebnímu úřadu, může mu být uložena pokuta do 331 eur. Pokud stavební úprava vyžadovala vydat stavební povolení, pokuta může být uložena až do výše 830 eur.

Dělá stavební úřad kontroly nebo hrozí pokuta, jen pokud by člověka někdo přímo úřadu nahlásil?

Stavební úřad provádí kontroly na základě oznámení správců bytových domů, jelikož prvotní úkon obhlídky bytu je ve smyslu zákona o vlastnictví bytů povinností správců, resp. zástupců vlastníků.

Hrozí postih, kdyby člověk zasklení ohlásil, ale nepočkal na souhlas úřadu? Balkon či lodžii by zasklil a až zpětně by dostal souhlasné stanovisko úřadu.
Stavebník má povinnost čekat na písemné vyjádření k ohlášení.

V případě, že stavebník zasklí balkon a na povolení stavební úpravy postačilo ohlášení, stavební úřad vydá pasport ke stavební úpravě a zároveň je se stavebníkem zahájeno přestupkové řízení o uložení sankce.

Pasportem se ověří rozsah skutečně zrealizované stavby. Při přestupkovém řízení bývá ve většině případů uložena sankce – výše pokuty se odvíjí od přitěžujících okolností.

Discover

Sponsor

Latest

Sestra mi vždy záviděla muže: Až do tohoto momentu, kdy se karta obrátila a já jsem pochopila, jak se cítí

"Kateřina byla moje jediná sestra a že mezi námi byl jen něco přes roční věkový rozdíl, rozuměli jsme si lépe než všichni...

Otec se chvíli po rozvodu s mámou okamžitě oženil: Toto mi ukázalo, že za tím není nic víc než mužské ego

Lenčin otec to s mámou měl už delší dobu nahnuté. Neustálé hádky, nedorozumění ve společnosti, osočování a vzájemné obviňování se táhly už...

Pokud máme pořádek ve financích, jsme rozvážnější

Jak ovlivňuje naše reakce fakt, že nemáme pořádek ve financích? Vytváří to neklid, nespokojenost a stres, protože nám mozek...

Vytvořte si jarní dekorace, je to jednodušší, než se zdá

Přivítejte jaro s tabulovou barvouTabulová barva má výborné krycí vlastnosti, její aplikace je jednoduchá, odstíny lze navzájem míchat a psát na ni...

Barvy, styly a dekorace

Vánoční výzdobou se většina z nás začne zabývat až začátkem adventu. Designéři se však nad tím, jak bude vypadat náš sváteční obývák,...